Godło Polski

Aktualności

Wycieczka do elektrowni

Wycieczka do elektrowniUczniowie Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach w dniu 5 maja wyjechali na wizytę techniczną do Piły na zaproszenie dyrektora ENEA Operator, pana Lecha Żaka.

Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z dyrektorem Lechem Żakiem i jego współpracownikami w Centrum Konferencyjnym Tarcza w Pile. Wysłuchaliśmy wykładu o odnawialnych źródłach energii OZE na terenie subregionu pilskiego, zaprezentowano nam także działalność Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddziału Pilskiego. Następnie odwiedziliśmy Miejską Elektrociepłownię w Pile, gdzie poznaliśmy technologię pracy kogeneracyjnej przy produkcji ciepła i energii elektrycznej dla Piły. Najnowsze rozwiązania technologiczne oraz pełna komputeryzacja produkcji i dystrybucji energii na teren miasta Piła wzbudziły nasze ogromne zainteresowanie. Dyrektor zakładu wraz z kierownikiem produkcji udzielili wyczerpujących informacji na nasze pytania. Mimowolnie zostaliśmy aktorami filmu o elektrociepłowni nakręcanego akurat podczas naszej wizyty. Po wizycie w elektrociepłowni przejechaliśmy do malowniczo położonej Elektrowni Wodnej na rzece Gwda w Koszycach (dzielnica Piły). Podziwialiśmy konstrukcję zapory wodnej. Widzieliśmy turbiny wodne i generatory produkujące energię elektryczną oraz urządzenia stacji transformatorowej i rozdzielni mocy elektrycznej. Ciekawostką było to, że elektrownia pracuje już od 1937 roku, wchodzi w skład 6-ciu elektrowni kaskady rzeki Gwda, wytwarza 1,1 MW energii elektrycznej i jest w pełni skomputeryzowana. Stan pracy, aktualne parametry techniczne są obrazowane na monitorach komputerów. Ciekawe były opowieści o stanach awaryjnych, które przydarzyły się tej elektrowni. Po powrocie do Centrum TARCZA rozpoczęliśmy zawody strzeleckie. Strzelaliśmy na olimpijskiej strzelnicy sportowej, gdzie wyniki były komputerowo obliczane, wizualizowane i drukowane natychmiast po zakończeniu strzelania. Najlepszym strzelcem okazał Jakub Laurentowski z klasy I OZE przed Jakubem Brożysem z klasy II OZE i Malwiną Goślińską z I OZE. Nieco zmęczeni przeżyciami wstąpiliśmy także do McDonalda w Pile. Niech żałuje, kto nie pojechał z nami! Oprócz nagród dla najlepszych strzelców otrzymaliśmy upominki od naszych gospodarzy w Pile, które będą rozdane na lekcji podsumowującej wyjazd.

Leszek Bartol

 

Polityka Prywatności
E-Dziennik
Office365
E-Dziennik
Zajęcia dodatkowe
Brązowa tarcza
Facebook
Pracujemy z programem ZWCAD
Budowa ogólnodostępnych siłowni zewnętrznych dla mieszkańców Powiatu Szamotulskiego
Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości
Czas Zawodowców
Do Pobrania
Biuletyn Informacji Publicznej

Partnerzy Szkoły

Amica - AGD : Lodówki, Zmywarki do naczyń, Kuchenki
Spomasz Wronki
Hotel Olympic Wronki