Godło Polski

Aktualności

W Chełmnie nad Nerem...

Chełmno17 czerwca uczniowie klas pierwszych ZS Nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach, odwiedzili pierwszy niemiecki obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem. Jest to miejsce szczególne, ponieważ upamiętnia ofiary Holocaustu.

Powstało w miejscu, gdzie w latach 1941-1945 funkcjonował pierwszy na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką ośrodek natychmiastowej zagłady. Niemcy starali się usunąć ślady eksterminacji ludności pochodzenia żydowskiego. Czas nie zatarł jednak pamięci o tych tragicznych wydarzeniach z historii naszego kraju. Uczniowie wraz z opiekunami: p. Agnieszką Sobkowiak, p. Barbarą Sawalą oraz księdzem Rafałem Dąbrowiczem rozpoczęli zwiedzanie tego szczególnego miejsca od obejrzenia fundamentów pałacu, w którym spędzali ostatnie chwile ludzie skazani na okrutną śmierć w ciężarówce, będącej mobilną komorą gazową. Młodzież wysłuchała ciekawego wykładu na temat historii tego miejsca, okolicznych mieszkańców oraz obejrzała materiały z nagranymi świadectwami świadków zagłady, którzy cudem ocaleli i podzielili się swoimi doświadczeniami z innymi. Kolejnym punktem wizyty w Muzeum było oddanie czci zamordowanym na miejscu zbiorowych mogił ludności żydowskiej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści przewodnika i zadawali pytania na nurtujące ich zagadnienia dotyczące np. zwyczaju kładzenia na macewę kamieni, które są wyrazem szacunku dla zmarłego. Wizyta w Chełmnie była finansowana przez Starostwo, które objęło programem wszystkie szkoły Powiatu Szamotulskiego. Pobyt w miejscu zagłady nie tylko wzbogacił naszą wiedzę o tragicznych losach wielu tysięcy ludzi, ale przede wszystkich uwrażliwił na krzywdę wyrządzoną niewinnemu człowiekowi.

Barbara Sawala

Chełmno Chełmno

 

 

Polityka Prywatności
E-Dziennik
E-Dziennik
Facebook
Pracujemy z programem ZWCAD
Budowa ogólnodostępnych siłowni zewnętrznych dla mieszkańców Powiatu Szamotulskiego
Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości
Czas Zawodowców
Do Pobrania
Biuletyn Informacji Publicznej

Partnerzy Szkoły

Amica - AGD : Lodówki, Zmywarki do naczyń, Kuchenki
Spomasz Wronki
Hotel Olympic Wronki