Spotkanie w Gdańsku

Wymiana 2017 - Gdańsk

W dniach 24 – 28. 04. 2017r. kolejna grupa młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach brała udział w wymianie polsko-niemieckiej w Gdańsku. Za nami już dziewiąty zrealizowany projekt z zaprzyjaźnioną szkołą OSZ für Bürowirtschaft I z Berlina.

Młodzi Polacy i Niemcy mieli okazję wspólnie odkrywać zabytki Gdańska oraz Sopotu. Tym razem zmierzyliśmy się z tematem: „1989 – 2017 – polityczne przemiany w Europie”. Dni w Gdańsku wypełnione były różnymi atrakcjami: uczniowie brali m.in. udział w warsztatach tematycznych, poznawali historię i znaczenie Solidarności, zwiedzali Europejskie Centrum Solidarności. Spotkali się ze świadkiem czasu - panem Jerzym Kiszkisem.
Korzyści płynące z wymiany to: nowe przyjaźnie, niezapomniane wspomnienia, coraz lepsza znajomość języka niemieckiego.

Poniżej prezentujemy wypowiedzi naszych uczniów, które najlepiej podsumują dni spędzone w Gdańsku.

• Agnieszka: Uważam, że warto jechać na wymianę. Poznajemy nowych ludzi i uczymy się języka, a przy tym jest bardzo zabawnie.

• Alex: Wymiana mi się podobała i nauczyła mnie porozumiewać się „na różne sposoby”. Poznałem wielu fajnych i miłych ludzi. Chciałbym jeszcze raz uczestniczyć w takim spotkaniu.

• Hubert: Wymiana bardzo mi się podobała; żałuję, że nie byłem na poprzedniej. Świetnie się bawiłem przez te pięć dni oraz podszkoliłem język niemiecki.

• Julia: Wspaniała przygoda. Nigdy nie miałam okazji pojechać na taką wymianę. Dzięki tej wycieczce, poznałam dużo sympatycznych osób. Mimo, że nie znałam dobrze języka, potrafiłam się porozumieć z Niemcami. Bardzo polecam tego typu wyjazdy. Można zyskać dużo cudownych wspomnień.

• Jakub K.: Byłem pierwszy raz na wymianie i na pewno mogę zaliczyć ten wyjazd do udanych, mimo niepewności, z jaką tu jechałem. Moje wątpliwości zostały rozwiane już pierwszego dnia. Wymiana była wspaniała i na pewno niezapomniana. Jeśli będę mógł pojechać jeszcze raz, na pewno skorzystam z tej okazji.

• Jakub L.: Wymianę uważam za bardzo udaną. Zwiedzaliśmy zabytki, poznaliśmy architekturę i historię Gdańska. Zawarliśmy nowe przyjaźnie.

• Kornel: Brałem po raz drugi udział w wymianie i nie żałuję. Dobra zabawa, świetna grupa z Niemiec. Naprawdę polecam.

• Marcelina: Byłam po raz pierwszy na wymianie, poznałam sympatycznych ludzi.

• Marysia: Wymiana mi się podobała. Spotkałam bardzo sympatyczne osoby. Chciałabym pojechać jeszcze raz.

• Oliwia: Wymiana bardzo mi się podobała. Poznałam wielu miłych ludzi. Chciałaby pojechać jeszcze raz.

• Patryk Sz.: Wymiana polsko-niemiecka była bardzo interesująca. Każdy mógł zapoznać się z sąsiadami zza zachodniej granicy, poznać ich tradycje i obyczaje. Dodatkowym plusem była możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem obcym.

• Patryk W.: Byłem po raz pierwszy na wymianie i świetnie się bawiłem. Zawarłem nowe znajomości.

• Patrycja: Wspaniałe przeżycie. Poznałam sympatycy osoby. Dużo wspomnień i uśmiechu. Przy okazji uczyłam się języka.

• Radek: Fajnie było zapoznać się z niemiecką grupą i spędzić razem czas. Było super.

• Tomek: Byłem na wymianie po raz drugi i sądzę, że była jeszcze lepsza od poprzedniej. Grupa niemiecka okazała się bardzo miła i otwarta na nowe znajomości.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez hojności sponsorów. Za okazane wsparcie dziękujemy serdecznie:

• Fundacji Amicis
  • Państwu Natalii Hoffmann i Sebastianowi Mellenowi – właścicielom firmy UNISAN S. C.
  • Panu Danielowi Biegunowi – właścicielowi ZAKŁADU BUDOWLANO REMONTOWEGO DANBUD
  • Panu Zbigniewowi Grzylowi - właścicielowi Przedsiębiorstwa Handlowego Grzyl
  • Panu Adamowi Boberowi – właścicielowi Firmy Ogólnobudowlanej „ADAMEX”
  • Pani Magdalenie Kaczmarek – właścicielce Salonu Kosmetycznego Matelier

Osobne podziękowania kierujemy również w stronę Starosty Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wronki za przekazane materiały promujące Powiat Szamotulski oraz Miasto i Gminę Wronki.

Joanna Kubiak, Sylwia Pogorzelczyk, Dominika Rudy i Hanna Siuda

Wymiana 2017 - Gdańsk Wymiana 2017 - Gdańsk Wymiana 2017 - Gdańsk Wymiana 2017 - Gdańsk