Godło Polski

Aktualności

Wizyty uczniów w Miejscach Pamięci

Wizyty uczniów w Miejscach Pamięci

W październiku 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego uczestniczyli w realizacji programu powiatu szamotulskiego „Wizyty w Miejscach Pamięci”. Udali się do dawnego obozu karno – śledczego w Żabikowie oraz niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

W Żabikowie wysłuchali prelekcji na temat życia codziennego w obozie, obejrzeli wystawę oraz film pt. „Zniewolony Poznań”. Następnie wypełnili przygotowane przez pracowników muzeum karty pracy. Natomiast w Chełmnie odwiedzili miejsce pierwszego na okupowanych ziemiach polskich, hitlerowskiego obozu. Podczas II wojny światowej Niemcy uśmiercali tam ludzi w specjalnych ciężarówkach, będących mobilnymi komorami gazowymi.
Wyjazdy finansowane są ze środków powiatu szamotulskiego. Podsumowano je przeprowadzając wśród uczestników ankietę, która miała na celu zbadanie wiedzy na temat martyrologii, wrażeń z pobytu oraz potrzeby kontynuacji programu. Przebadano ponad 100 uczniów w wieku 16-17 lat. Ponad 85 % z nich deklarowało, że jeszcze przed przyjazdem do muzeum posiadało wiedzę na temat martyrologii. Dla większości z nich jej źródłem była szkoła. Ponadto informacje czerpali z Internetu (20%), telewizji (35%), z książek (7%). Wyjeżdżając, mieli nadzieję na poznanie miejsca zagłady i pozyskanie dodatkowych informacji na temat sytuacji ludzi podczas II wojny światowej. Na pytanie, czy zdobyte informacje są wystarczające do zrozumienia tragedii, około 80% odpowiedziało twierdząco. W czasie wizyty uczniom towarzyszyły: smutek, zdenerwowanie, złość, żal, współczucie, nienawiść do oprawców, pragnienie kary i odwetu oraz rozgoryczenie. Ponad połowa badanych wyraziła potrzebę wcześniejszego przygotowania do wizyty w takim miejscu. Ich zdaniem forma zajęć była nowatorska i umożliwiająca przyswojenie wiedzy. Uczniowie dostrzegają zasadność i potrzebę funkcjonowania tego typu muzeum. Dla większości z nich pobyt w miejscach martyrologii był dużym przeżyciem, ale potrzebną lekcją historii.

Wizyty uczniów w Miejscach Pamięci Wizyty uczniów w Miejscach Pamięci Wizyty uczniów w Miejscach Pamięci Wizyty uczniów w Miejscach Pamięci
Wizyty uczniów w Miejscach Pamięci      

 

 

Polityka Prywatności
E-Dziennik
Office365
E-Dziennik
Zajęcia dodatkowe
Brązowa tarcza
Facebook
Pracujemy z programem ZWCAD
Budowa ogólnodostępnych siłowni zewnętrznych dla mieszkańców Powiatu Szamotulskiego
Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości
Czas Zawodowców
Do Pobrania
Biuletyn Informacji Publicznej

Partnerzy Szkoły

Amica - AGD : Lodówki, Zmywarki do naczyń, Kuchenki
Spomasz Wronki
Hotel Olympic Wronki