Godło Polski

Aktualności

11 edycja wymiany

Wymiana 2019

Rankiem 20 maja rozpoczęła się 11 już edycja wymiany polsko-niemieckiej. Punktualnie o godzinie 7.15 15 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 we Wronkach wraz z opiekunami Hanną Siudą i Joanną Kubiak, wyruszyła do Gdańska na spotkanie z młodzieżą ze szkoły partnerskiej w Berlinie.

Pierwszy dzień wymiany polsko-niemieckiej opierał się na grach i animacjach pozwalających na zapoznanie się polskiej grupy z grupą młodzieży z berlińskiej szkoły OSZ für Bürowirtschaft I.
Drugiego dnia wymiany, młodzież wyruszyła zdobywać punkty w grze miejskiej. Do zaliczenia było 15 zadań dotyczących historii i kultury Gdańska. Najlepszą okazała się drużyna Maćka, Jakuba i Aleksa.
Po obiedzie odbyły się zajęcia dotyczące historii związku zawodowego "Solidarność".
Młodzież obejrzała film "Strajk" przedstawiający postać Anny Walentynowicz. Po projekcji wywiązała się dyskusja o czasach upadku komunizmu w Polsce i Niemczech.
Wieczorem odbyły się rozgrywki polsko-niemieckie w bilard w klubie U7.
Trzeciego dnia młodzież zwiedzała Sopot w mieszanych grupach, rozwiązując zadania dotyczące tego miasta. Piękna pogoda pozwoliła na odpoczynek i krótkie plażowanie. Po kolacji odbył się "Wieczór polsko-niemiecki", przygotowany przez młodzież. Były prezentacje multimedialne związane z Polską i Niemcami, kalambury, gry sprawnościowe oraz łamańce językowe. Zakończeniem wieczoru była niespodzianka przygotowana dla dwóch jubilatów. Michel z grupy niemieckiej kończył w trakcie wymiany 22, a Patryk z grupy polskiej 19 lat. Odśpiewano "Sto lat" w obu językach, a na salę wjechał pyszny tort.
Czwartego dnia wymiany młodzież zajmowała się tematyką związaną z powstaniem i działalnością związku zawodowego "Solidarność". Większą część dnia poświęcono zwiedzaniu Europejskiego Centrum Solidarności, które zostało otwarte na miejscu Stoczni Gdańskiej, kolebce ruchu wolnościowego. Wieczorem młodzież rywalizowała w Klubie U7, grając w bowling.
W piątek młodzież oceniła program wymiany, podziękowała prowadzącym i opiekunom oraz obdarowała się upominkami. Po wpisaniu do księgi pamiątkowej, wspólnym zdjęciu i pożegnaniach, grupa polska wyruszyła do Wronek, niemiecka do Berlina.
Drugi etap wymiany polsko-niemieckiej odbędzie się we wrześniu w Berlinie.

Oto wspomnienia uczestników tegorocznej wymiany w Berlinie:
Maciej: „Wymiana świetne przeżycie to jest coś innego niż zwykła wycieczka poznajesz innych ludzi integrujesz się z nimi polecam szczerze każdemu”
Ola: „Super wyjazd, fajne sposoby na integrowanie się oraz bardzo ciekawi ludzie. Polecam pojechać”
Wiktoria: „Ciekawe doświadczenie. Nie mogę się doczekać kolejnego wyjazdu. Dobry sposób na integrację i poznanie nowych osób”
Patryk: „Był to mój 3 wyjazd na wymianę i po raz 3 był to mile spędzony czas ze świetnymi ludźmi. Poznałem świetnych ludzi z grupy niemieckiej i paradoksalnie „poznałem” osoby z młodszych klas. Wracając do wymiany były tam świetne gry integracyjne, świetnie rozplanowane dni oraz mega dużo zabawy. Bardzo dobrze będę wspominał czas spędzony w Gdańsku i już nie mogę się doczekać spotkania w Berlinie!
Jakub W.: „Świetne przeżycie, doświadczenie które pokazało że nauka języków jest najważniejsza i nie trzeba się obawiać mówić, wystarczy tylko chcieć. Ekipie niemieckiej nie mówię żegnajcie lecz do zobaczenia”
Ala: „Był to świetny wyjazd nie dosyć że mogłam poznać ludzi z innego kraju o innej kulturze to do tego mogłam lepiej poznać osoby z naszej szkoły i zawiązać nowe znajomości. Była to najlepsza wycieczka na jakiekolwiek byłam, nauczycielki najlepsze i towarzystwo było świetne. Berlin nadchodzimy”
Dagna: „Jestem mega zadowolona z wymiany. Tam nie było czasu na nudę. Poznałam bardzo sympatyczne osoby. Te doświadczenie pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Teraz pozostaje nam odliczać dni do spotkania w Berlinie.
Julka: „Pierwszy raz byłam na wymianie i bardzo mi się podobało. Atmosfera była bardzo dobra, poznałam wielu znajomych. Nie mogę się doczekać wymiany we wrześniu
Sara: „Wymiana to świetne przeżycie i wspomnienia, które zostaną ze mną na długo. Poznałam wiele wspaniałych osób, za którymi już tęsknie. Nie mogę się doczekać wyjazdu do Berlina!„
Jakub K. „Kolejna wymiana za mną i kolejne świetne przeżycie. Fantastyczni ludzie, wspaniała atmosfera, super klimat, aż chcę się jeździć. Z niecierpliwością oczekuję na drugą część tej wymiany za granicą. Kto się waha, z całego serca polecam, aby się nie zastanawiał tylko wziął udział w kolejnej edycji”.

Wymiana 2019 Wymiana 2019 Wymiana 2019 Wymiana 2019
Wymiana 2019 Wymiana 2019 Wymiana 2019  

 

Polityka Prywatności
E-Dziennik
Office365
E-Dziennik
Zajęcia dodatkowe
Brązowa tarcza
Facebook
Pracujemy z programem ZWCAD
Budowa ogólnodostępnych siłowni zewnętrznych dla mieszkańców Powiatu Szamotulskiego
Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości
Czas Zawodowców
Do Pobrania
Biuletyn Informacji Publicznej

Partnerzy Szkoły

Amica - AGD : Lodówki, Zmywarki do naczyń, Kuchenki
Spomasz Wronki
Hotel Olympic Wronki