Godło Polski

Aktualności

Wizyta w miejscu pamięci...

Wycieczka klasowa

dawnym obozie zagłady Kulmhof. 6 października 2020 r. uczniowie drugich klas technikum ekonomicznego, budowlanego i organizacji turystyki odwiedzili dawny niemiecki obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem. Jest to miejsce szczególne, ponieważ ukazuje metody mordowania Żydów i upamiętnia ofiary Holocaustu. W latach 1941-1945 funkcjonował tam pierwszy na ziemiach polskich pod okupacją hitlerowską, obóz zagłady Kulmhof. 

Uczniowie wraz z opiekunami: Agnieszką Sobkowiak, Joanną Muszyńską oraz Robertem Rasiem rozpoczęli zwiedzanie tego szczególnego miejsca od obejrzenia fundamentów pałacu, w którym spędzali ostatnie chwile ludzie skazani na śmierć w ciężarówce, będącej mobilną komorą gazową. Młodzież wysłuchała wykładu na temat metody uśmiercania ludzi, obejrzała wystawę w muzeum oraz wysłuchała wypowiedzi świadka tamtych wydarzeń. Kolejnym punktem wizyty były warsztaty dotyczące metod analizy źródeł archeologicznych związanych z tym miejscem. Następnie uczestnicy udali się do pobliskiego lasu , miejsca pochówku lub kremacji 200 tysięcy Żydów uśmierconych w komorach – ciężarówkach.

Wizyta w Chełmnie była finansowana przez Starostwo, które objęło programem wszystkie szkoły Powiatu Szamotulskiego. Pobyt w miejscu zagłady nie tylko wzbogacił wiedzę o tragicznych losach wielu tysięcy ludzi, ale przede wszystkich wzbudził ogromne pokłady współczucia wobec ofiar hitlerowskiej machiny Holocaustu. Uczniowie mogli przekonać się, jakie są skutki nacjonalizmu, wrogości i nietolerancji wobec innych ludzi.

 

Agnieszka Sobkowiak

     
Polityka Prywatności
E-Dziennik
Office365
Plan lekcji
Zajęcia dodatkowe
Brązowa tarcza
Facebook
Pracujemy z programem ZWCAD
Budowa ogólnodostępnych siłowni zewnętrznych dla mieszkańców Powiatu Szamotulskiego
Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości
Czas Zawodowców
Do Pobrania
Biuletyn Informacji Publicznej

Partnerzy Szkoły

Amica - AGD : Lodówki, Zmywarki do naczyń, Kuchenki
Spomasz Wronki
Hotel Olympic Wronki